Biograficzny 1992

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 43 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1992 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kochanek

6,8
Indochiny, koniec lat 20. Szesnastoletnia francuska wraca do szkoły prowadzonej przez siostry zakonne. Na pokładzie barki, którą podróżuje po Mekongu, zostaje zauważona przez młodego chińskiego biznesmena. W tym czasie propozycja podwiezienia samochodem, którą składa młody chińczyk, jest już niedopuszczalnym złamaniem konwenansów. Miłość, która rodzi się pomiędzy tą parą jest nie do pomyślenia. Różni ich wszystko: wiek, pochodzenie, majątek.
Jest to filmowa wersja wyprawy Krzysztofa Kolumba. Opowiada nie tylko o wyprawie w nieznane na poszukiwanie Nowego świata, lecz także o życiu sławnego podróżnika. Film został stworzony dla uczczenia pięćsetnej rocznicy wyprawy Kolumba. Była to już druga produkcja tego roku dotycząca Wyprawy. Film Scott'a, chociaż zdobył mniejszą widownię, jest uważany za lepszy obraz.

Chaplin

7,5
Brawurowa rola Roberta Downeya Jr. w biografii największej legendy w historii kina. Charles Chaplin rzucił świat na kolana tworząc postać dobrodusznego włóczęgi, którego pokochali widzowie na całym globie. Film opowiada o jego drodze na szczyt, a także o wielu życiowych zakrętach. Chaplin był bowiem nie tylko największą ale i jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci światowego kina.


Zwieńczenie autobiograficznego cyklu Daviesa, hymn miłosny na cześć kina, matki, przeszłości i dzieciństwa. Pierwsze impulsy homoseksualnego pożądania są już obecne w małym Budzie Daviesie, ale nie przesłaniają nieba tak, jak było to w Trylogii… Liczy się raj dzieciństwa: na zawsze utracony, ale i na zawsze pamiętany.
Krzysztof Kolumb marzył, aby znaleźć drogę do Indii podróżując na zachód, przez ocean. O pomoc poprosił królową Izabelę i króla Ferdynanda. Po drodze musiał podjąć wiele niebezpiecznych wyzwań – np. zawrzeć pakt z portugalskim szpiegami. Jego przygody kończą się odkryciem nieznanego dotąd lądu.
Film zgłębia jedną z teorii spiskowych dotyczących zamachu na prezydenta Keneddy'ego z perspektywy Jacka Ruby'ego. Ruby jest właścicielem podupadającego klubu ze strip-tease'm w Dallas i robi co może by zdobyć wiarygodność, zarówno jako informator FBI jak też dla mafii. Kiedy płatny morderca Action Jackson zostaje zabity, Louie Vitali postanawia pomóc bossowi mafijnemu Santosowi wydostać się z kubańskiego pudła. Gdy wracają, bossowie biorą jego zwierzchnika, Candy Cane'a pod swoje skrzydła, aby umożliwić mu karierę w Vegas. Tajemniczy pracownik rządu Maxwell daje mu do zrozumienia, że jego kubańska działalność nie jest widziana przychylnym okiem. Początkowo, szczątkowe informacje składają się na jedną całość i staje się dla Ruby'ego jasne, że ma do czynienia ze spiskiem na wielką skalę.

Orlando

7,2
Orlando jest jednym z młodzieńców, którzy żyją na dworze Elżbiety I. Szybko jednak staje się jej ulubieńcem i zyskuje specjalne przywileje. Kiedy królowa, na krótko przed swoją śmiercią, rozkazuje mu zostać wiecznie młodym, Orlando spełnia jej przykazanie. Oglądamy więc jego barwne życie, które traw ponad 400 lat i jest naznaczone wieloma wzlotami i upadkami.
Film jest historią przejmującej miłości Oli i Aleksandra Watów. Wat, słynny polski poeta - futurysta, w latach trzydziestych należał do bohemy artystycznej sympatyzującej z komunizmem. Jego żona Ola, jedna z najpiękniejszych dam przedwojennej Warszawy, była ozdobą salonów literackich. Wybucha II wojna światowa. Watowie uciekają na wschodnie terytoria Polski. Wat zostaje aresztowany, a Ola i jej syn wywiezieni w głąb Rosji, do Kazachstanu. Jako Żydówka i żona komunisty Ola jest bojkotowana przez Polaków. Cały czas wierzy w odnalezienie ukochanego męża.
Dobre chęci ukazują perypetie burzliwego związku rodziców Ingmara Bergmana. To historia ludzi, którzy pragną być ze sobą nie tylko wbrew opinii rodziców, ale na przekór własnym charakterom i doświadczeniom. Bo co mogłoby łączyć ubogiego, surowego pastora oraz inteligentną dziewczynę z bogatego domu? Ich odmienne, ale w obu przypadkach silne osobowości stanowią zarzewie nieustannej konfrontacji. Scenariusz napisał sam Bergman, rekonstruując wydarzenia głównie na podstawie dzienników matki. Była to dla niego okazja do poznania źródeł własnej natury z jej genetycznymi i psychologicznymi uwarunkowaniami.
W 1890 roku, ojciec Adolf Daens (Jan Decleir) idzie do Aalst, miasta włókienniczego, gdzie pracują dzieci, płace i warunki pracy są straszne, biedni nie ma prawa głosu, a Kościół popiera drobnomieszczaństwo w ucisku robotników. Pisze kilka kolumn do gazety katolickiej, po nich potężnie zawrzało. Zostaje wydalony z partii katolickiej, więc wstępuje do chadeków i zostaje wybrany do Parlamentu Europejskiego. Rzym karci go, musi wybrać pomiędzy dwoma powołaniami, zostać dalej kapłanem, albo być przywódcą pracowników.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…